SİYASET
Giriş Tarihi : 08-12-2023 19:00

AK Parti'den yerel seçim hamlesi! İmamoğlu'na karşı Trabzonlu 2 aday daha listeye dahil edildi

AK Parti'den yerel seçim hamlesi! İmamoğlu'na karşı Trabzonlu 2 aday daha listeye dahil edildi

AK Parti'nin mahalli seçimde İstanbul ve Ankara amacıyla çıkaracağı adaylar merakla beklenirken, kulislere düşen yeni bir iddia ses getirdi. İstanbul'da en çok Karadenizli seçmenin yaşıyor olması nedeniyle, Trabzonlu olan Ekrem İmamoğlu'na karşı Karadenizli aday formülünün de dile getirildiği ve Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in isimlerinin de listeye dahil edildiği öne sürüldü.
Yerel seçimlere "Yeniden İstanbul" sloganıyla hazırlanan Ak Parti'nin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na karşı 2 Trabzonlu adayı listeye dahil ettiği iddia edildi. Karadenizli aday formülünü masaya yatıran Ak Parti'nin mümkün aday listesine Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in ismini da yazdığı öne sürülüyor.

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan.Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan.

İMAMOĞLU'NA KARŞI 2 TRABZONLU ADAY LİSTEDE
BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre partide belediye ve şehircilik hizmetleriyle öne çıkan isimlerin adaylaştırılması hususu ile ilgili büyük ölçüde uzlaşı olsa da adayın belediye başkanı kökenli mi, yoksa geçmişteki icraatlarıyla öne çıkan eski bakanlardan biri mi olacağı hususu tartışmalı. Fakat son dönemde parti kulislerinde, TOKİ Başkanlığı dönemindeki hizmetleri anımsatılan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in ismi ön plana çıkmaya başladı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen.Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen.

GÖKSU, KURUM VE KARAİSMAİLOĞLU DA GÜNDEMDE
İstanbul'da en çok Karadenizli seçmenin yaşıyor olması nedeniyle, Trabzonlu olan Ekrem İmamoğlu'na karşı Karadenizli aday formülünün de dile getirildiği partide, her iki başkanın da Trabzonlu olmasının üstünlük olacağı düşünülüyor. Fakat İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, eski Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum ve eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu da AK Parti kulislerinde en çok aday olarak anılan isimler.

AK Parti'den mahalli seçim hamlesi! İmamoğlu'na karşı Trabzonlu 2 aday daha listeye dahil edildi

"İSTANBUL'U KAZANMAK ANKARA'YA GÖRE DAHA KOLAY"
Habere göre parti kurmayları, İstanbul'u tekrar kazanmanın Ankara'ya göre daha basit olacağı görüşünde. 2019'da Ekrem İmamoğlu üstünde ittifak gerçekleştiren muhalefetin, bu ittifakı 2024 mahalli seçimlerine taşıyamaması üstünlük olarak görülüyor. İktidar partisi kurmayları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının profilinin ilk tur seçim neticeleri öneme alınarak şekilleneceğini ifade ediyorlar.
 

AdminAdmin