KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-11-2022 00:33

Adeta kimyasal bomba: Sakın kullanmayın!

Adeta kimyasal bomba: Sakın kullanmayın!

Temizlik hayatımızı devam ettirebilmemizi gerçekleştiren en esas gereksinimler arasında bulunuyor. Hijyenden uzak yaşam sürdürmek sağlığımızı tehdit etse de temizlik esnasında sarfedilen mamüller son derece tehlikeli olabiliyor. Fazlasıyla kimyasal sahibi olan temizlik mamüllerini karıştırmak resmen zehir saçıyor. İşte katiyen birlikte kullanılmaması gereken temizlik malzemeleri...Temizlik esnasında deterjanları, temizlik mamüllerini karıştırarak daha etkili neticeler alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Karıştırılan temizlik mamülleri evinizin temiz olmasını sağlarken sağlığınızı ve eşyaların ömrünü mahvediyor. Birleştirilen birtakım temizlik malzemeler kimyasal tepkiye girebiliyor.
ÇAMAŞIR SUYU VE ALKOL

KARIŞTIRMAMANIZ GEREKEN TEMİZLİK MALZEMELERİ
ÇAMAŞIR SUYU VE ALKOL
ÇAMAŞIR SUYU VE ALKOL
Bu iki kimyasalın kombinasyonu kloroform ve muriatik (hidroklorik) asit üretir. Sinir sistemi, akciğer, böbrek, karaciğer, gözler ve ciltte zarara namacıyla olabilirler. Hem de yüksek oranda kloroform baş dönmesi, mide bulantısı, şuur kayıbı ve hem de ölüme dahi sebep olabilir.
ÇAMAŞIR SUYU VE AMONYAK
ÇAMAŞIR SUYU VE AMONYAK
Bu kombinasyon sağlığınız amacıyla aslında tehlikeli. Çamaşır suyu ve amonyak kombinasyonu, solunum sistemine ciddi hasar verebilecek zehirli gazlar üretir. Dahası, yüksek konsantrasyonlarda amonyak ve kloramin (çok zehirli bir gaz) çok tehlikeli bir patlayıcı madde üretir.
ÇAMAŞIR SUYU VE DİĞER DETERJANLAR
ÇAMAŞIR SUYU VE DİĞER DETERJANLAR
Cam temizleyicileri, tuvalet temizleyicileri ve bulaşık makinesi deterjanları gibi kimyasal ev mamüllerinin çamaşır suyuyla kombinasyonu klor gazı ürettiği amacıyla katiyen karıştırılmamalıdır. Çok düşük oranda ya da kısa vakit maruz kalmak dahi ciddi solunum ve göz sorunlarına namacıyla olabilir.
ÇAMAŞIR SUYU VE SİRKE
ÇAMAŞIR SUYU VE SİRKE
Çamaşır suyuna zayıf bir asit eklemek, ciddi kimyasal göz yanıkları ve akciğer hasarına namacıyla olabilecek zehirli gazlar üretir.
KARBONAT VE SİRKE
KARBONAT VE SİRKE 
Sirke asitli iken, kabartma tozu zayıf bir bazdır. Bu yüzden karıştırıldıklarında birbirlerini nötralize ederek su üretir ve çözeltiyi nerdeyse faydasız duruma getirirler. Ancak buradaki en tehlikeli şey, kombinasyonun kapalı bir kapta karıştırılması halinde patlamaya namacıyla olmasıdır.Bu iki ürünü bir kaba koyduğunuzda, yüksek konsantrasyonlarda cildi, gözlerinizi, boğazınızı, burnunuzu ve ciğerlerinizi tahriş edip zarar verebilecek olan perasetik asit oluştururlar.   Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin