DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-03-2023 12:14

20 yıllık uydu görüntülerini detaylı incelediler!

20 yıllık uydu görüntülerini detaylı incelediler!

NASA (Ulusal Hacaılık ve Uzay Dairesi) görevlisi bilim insanları doğrultusundan oluşturulan inceleme son 20 senelik uydu görüntüleri ele alındığında küresel sıcaklıkların rekor düzeye ulaştığını gösterdi. Nature Water dergisinde yayımlanan incelemede iklim krizine bağlı olarak kuraklık ve sel felaketlerinin artacağı ifade edildi.

20 senelik uydu görüntülerini çeşitli incelediler! Tedirgin edici rapor: Felaketler artacak...
NASA'da görevli bilim insanlarının yaptığı yeni bir inceleme, giderek daha sık, süregelen ve yoğun yaşanan kuraklık ve sellerin, iklim kriziyle bağlantılı olduğunu meydana koydu.Araştırmada, iklim krizi sürat kazandıkça bu gibi felaketlerin artacağı belirtildi.

CNN’in haberine göre,incelemenın baş yazarı Matthew Rodell, 2002'den 2021'e kadar olan 20 senelik NASA uydu bilgilerine bakarak dünyadaki suyla alakalı aşırı olayların boyutunu, zamanını ve önemiyetini analiz etti.

2015 YILINDAN BU YANA DEVAM EDİYOR
Bu kapsamda, aşağı yukarı yüzde 70'i altı ay ya da daha kısa süren ve aşağı yukarı yüzde 10'u bir seneden çok süren 505 aşırı yağış hadiyi ve 551 aşırı kuraklık hadiyi incelendi.Bilim insanları, rekor sıcaklık eğiliminin başladığı 2015'ten bu yana bu aşırı olayların yoğunluğunun ve sıklığının arttığını meydana koydu. Rodell, "Bunun küresel ısınmayla alakalı olma ihtimalini düşündük zira son 7 senede en yüksek sıcaklıkların kaydedildiğini biliyoruz. Bu olayların dünya çapındaki sıklığı ile yüksek sıcaklıklar arasında mühim bir korelasyon vardı." dedi.

Çalışmada bu çıkarımın doğruluğundan emin olmak amacıyla analizler yaptıklarını bildiren Rodell, analizlerin neticesinde iklim krizinin etkilerinin başka natural göstergelerden daha kuvvetli olduğunu bulduklarını söyledi.Rodell, çalışmanın insanların, küresel sıcaklıktaki her ufak yükselişin mühim olduğunu ve dünyayı sıcaklık yayarak ısıtan kirliliğin yükselişinin dizginlenmesi gerekliliğini anlamalarına yardımcı olacağını umduğu aktardı. (AA)
 

AdminAdmin