GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-12-2023 19:05   Güncelleme : 08-12-2023 19:09

14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak geliyor

14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak geliyor

Meteoroloji 3 il amacıyla turuncu, 11 il amacıyla ise sarı kodlu ikaz yayınladı. İstanbul, İzmir ve Antalya'nın da aralarında varolduğu bu kentlerde güçlü sağanak ve fırtına bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, birtakım bölgelerde etkili olması beklenilen yağışlarla alakalı 3 ilde turuncu, 11 ilde de sarı kodlu ikaz yaptı.

14 İL İÇİN UYARI YAYINLANDI
Turuncu kodlu ikaznın yapıldığı iller; Adana, Mersin ve Antalya oldu. Sarı kodlu ikazlan iller ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve Yalova olarak sıralandı.

14 il amacıyla sarı ve turuncu ikaz! Kuvvetli fırtına ve sağanak geliyor

BU BÖLGELERDE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Çanakkale'nin doğusu, Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde güçlü (21-50 kg/m2), Mersin ve Adana'nın güney kesimlerinde yer yer çok güçlü (21-75 kg/m2), Antalya'nın doğusunda çok güçlü ve yer yer kuvvetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların Antalya'nın doğusunun 1500 m üzeri yüksek kesimlerinde (özellikle Antalya-Konya yolunun Alacabel mevkiinde) güçlü karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla eş güdümlü sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış hemen güçlü rüzgar, mahalli dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak geliyor

Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege'de kuzeyli yönlerden Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden güçlü(40 - 60 km /saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

SARI KOD UYARISI NEDİR?
Hava hali potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik olay olağandışı olmamakla eş güdümlü, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusu ile alakalı dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KOD UYARISI NEDİR?
Hava hali tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik olay sık sık görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.
 

AdminAdmin