Finans

Kur Garantili Mevduat Hesap Nedir?

Son bir aydır Hükümetin faiz indirimindeki ısrarlı politikası yatırımcıları Türk Lirasından uzaklaştırıp altın,döviz vb. yatırım yöntemlerine yönlendirdi.Bu yönlenme tabiki spekülatörlerin de devreye girmesiyle,döviz ve altın fiyatlarında aşırı yükselmeye neden oldu.Bu aşırı yükselme yatırımcılarda adeta bir panik havası yarattı.Spekülatörlerin büyük alım-satım yapmaları fiyatları sürekli yukarıya tırmandırdı.

Domino etkisi nasıl devam etti?

Ticari ortamda yatırımcının piyasa güveninin sarsılması,Ticari ürün alım-satımı,gerekli hammaddenin dış kaynaklı ve dövize endeksli oluşu,piyasada adeta zam furyasıyla sonuçlandı.Bu zam furyası kontrolden çıkınca artık her ürün dolar altın endeksli olarak fiyat güncelenmesiyle satılmaya başladı.Bu ortamda yine vurgun vuranındır hesabı herşeyin fiyatı dengesiz bir şekilde zamlandı.Küçük yatırımcı bile ev,araba hatta kredi çekerek döviz ve altına yönlendi.Bu yönlenme öyle körü körüne oldu ki tavan fiyattan döviz ve altın alımı yapıldı.Bilinçsiz küçük yatırımcı spekülatif haberlere inanarak daha yüksek kazanç beklentisiyle tavan fiyattan döviz ve altına yatırım yaparak,adeta kendi ayağına kurşun sıkmış oldu.

20 Aralık günü ne değişti?

20 Aralık pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kameralar karşısına çıkması her şeyi değiştirdi.

Artık TL mevduat hesap sahibi yatırımcılara kur garantisi verilecek.3-6-9-12 aylık hesaplar açılacak.Hesaplar açıldığı gün geçerli döviz kuruna sabitlenecek.Vade sonunda döviz kuru.Hesap açıldığı gün belirlenen kurdan yüksek ise aradaki fark devlet tarafından kapatılacak.Bunun yanında hesap sahibi faizini de alacak.Sonuç olarak yatırımcı döviz kuru karşısında kayıp yaşamayacak.

Vade dolmadan yatırımcı parasını çekmek isterse,hesap vadesiz hesaba dönşüşecek.Faiz gelirinden yararlanılamayacak.En önemlisi de o gün geçerli kur üzerinden anapara hesaplanarak yatırımcıya ödeme yapılacak.Bura da anapara da döviz kuruna göre kayıplar yaşanabilir.Kur garantili mevduat hesabı örnekle açıklayacak olursak;

Kur Garantili Mevduat kazanç örneği;

Bir vatandaş 100.000 TL 12 ay vade ile bankaya para yatıracak olsun

Dolar kuru =12 TL. Kabul edelim. Dolar olarak 8333,33 dolar eder.

100,000 TL’nin %14 politika faizi ile birlikte vade sonunda 100,000x%14=14,000 TL faiz getirisi ile birlikte 114,000 TL olacaktır.

Diyelim ki vade sonunda dolar kuru 14, TL oldu. 8333×14=116,682 TL edecektir. Burada vatandaşın döviz kuruna göre 116.682-11.4000=2682 TL fark Hazine tarafından ödenecektir.

Sonrasıda neler oldu;

Kur garantili mevduat hesabının şu anki döviz ve altın fiyatlarına etkisi olumlu,Döviz ve altında ani hareketlenmeler,dalgalnmalar durdu.Piyasada Türk lirasına güven artarsa,Fiyatlar düşmeye başlar.Tabi burada spekülatif haberlere inararak büyük kayıp yaşayan küçük yatırımcı şapkasını önüne koydu kara kara düşünüyor.Daha yüksek artış beklentisiyle stok yapan hammadde alan üretici,satıcı direniyor.İşini düzgün yapan esnaf,üretici,satıcı piyasada istikrar ve güvenin devamlı ve kalıcı olmasını bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu