FinansManşet

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bireylerin gerek ticari gerek kişisel harcamalarını karşılayabilmeleri için nakite ihtiyaçları vardır.Bu nakit ihtiyaçlarını karşılamak için değişik alternatifler bulunmaktadır.Bu alternatiflerden birisi de bankalardan kredi kullanmaktır?

Kredi Nedir?

Bireylerin parasal ihtiyaçlarını karşılamak için Finans kurumlarından belli bir faiz karşılığı vadeler halinde ödemek için aldığı paraya kredi diyoruz.Her bankanın belirli bir faiz ve ödeme şartları olsa da genel prosedür aynıdır.

Bireylerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için genel prosedürler hariç birde bireylerin kredi notu vardır.Bu Findex notu olarakta adlandırılır.Yani bu findex notunun anlamı bankaların size duyduğu güvendir.Sizin finansal hareketleriniz ne kadar düzenli ise bankaların size olan güveni de o kadar artar.Daha öz olarak açıklamak gerekirse bankaların gözünde her müşteri eşit güvenli değildir.Her müşterinin değişken bir kredi yani Findex notu vardır.

Kredi(Findex) Notu Risk Sınırları nedir?

Kredi notunun bankalar nezdinde risk guruplandırması yapılmıştır.Kredi notu risk sınıflandırması şu şekiledir;

 • 1-699: En Riskli
 •  700-1099: Orta Riskli
 •  1100-1499: Az Riskli
 •  1500-1699: İyi
 •  1700-1900: Çok İyi

Bu guruplarda en riskli ve orta riskli guruptaki kişilerin kredi ve kredi kartı başvuruları genellikle reddedilir.Az riskliler gurubunda kredi kartı başvuruları kabul edilir.Kredi kullanımı ve başvuruları da sınırlı olarak değerlendirilir,

İyi ve çok iyi guruptakiler ise herhangi bir engele takılmadan,hatta özel faiz oranları ile finansal ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirler.

Kredi(Findex) Notu Nasıl Yükseltilir?

İnternette en çok araştırılan kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabını açıklayalım.

 • Bankalara olan tüm borçlar zamanında ödenmelidir.Özellikle kredi kartı borçlarının Asgari ödemesi değil tam ödemeleri düzenli ve zamanında yapılmalıdır.
 • Zamanla ihtiyacınız olmasa bile küçük krediler alın ödeyin,Yani bankalar nezdinde devamlı bir müşteri olmaya bakın.
 • Bankaların kredi kartlarını kullanarak parasal harcamalarınızı dijital takip edilebilen bir ortama dökün,bankalar böylece sizi finansal olarak takip edebilsin.
 • Kredi kartlarınızın yanı sıra düzenli elektrik,su vb faturalarınızı ödeyin.Zira bankalar borçlu ve borcunu geciktireni sevmez.Düzenli ödemeler sizin için olumu puan demektir.
 • Vadesiz para hesaplarınızda para giriş çıkış hareketleri sağlayın,kredi başvurusundan önce hesabınızda toplu para bulundurun.
 • Aynı anda birden çok bankaya kredi başvurusu yapmayın.
 • Çok sık kredi çekip,çok fazla ödeme zinciri bulundurmayın.

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk.Kredi notunun yüksel olmasını etkileyen diğer faktörler ise,aylık sabit gelir,sosyal güvencesi olan bir iş,çalışma süresi ve bireyin borç durumu… Bu faktörler de bankaların sıkça araştırdığı durumlardandır.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Başvurusu Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Emeklilik başvurusu, emeklilik başvurusu nasıl yapılır ve SGK hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu