FinansManşet

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Alışveriş, bireylerin ihtiyaçlarını gidermek için yaptığı,vazgeçilmez eylem.Ticaret kavramını hayatımıza sokan eylem. İlk başlarda yüz yüze yapılan bu eylem,teknolojinin başdöndürücü gelişmesiyle,mesafe ve yüz yüze kavramlarının ötesine geçti.

Neden internetten Alışveriş Yapıyoruz?

Günümüzde online alışveriş siteleri,sanal mağaza ve marketler,ikinci el alışveriş siteleri gibi geniş bir yelpaze mevcut.İnternet ve dijital ödeme yollarından birine sahip her birey rahatça alışverişini yapabilmekde hatta kapıda ödeme gibi seçenekleri bile mevcut.Bu baş döndürücü online alışveriş platformu,beraberinde güvenlik ve ürünlerle ilgili sorunlar zincirini de beraberinde getirdi ne yazık ki. İnternetten nasıl güvenli alışveriş yapılır,fazla detaya girmeden anlatalım.

Güvenli Alışveriş için nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle alınacak ürünün fiyatı değişik platformlar da araştırılmalıdır,sonra güvenli bir platform seçilmelidir,alışveriş sitesinin yorum ve şikayetleri okunmalı,mağaza puan ve yorumları okunmalı dır. Piyasanın çok altında ürünler ,vadeden sitelerden uzak durulmalıdır,görselde ki ürün ile alacağımız ürün arasında fark olup olmadığı incelenmeli,ürün bilgileri ve satıcının yazdığı bilgiler karşılaştırılmalıdır.Ürün alımı kargo ücreti ve en geç ne zaman kargoya verileceği, ana sayfada net olarak belirtilen yerlerden yapılmalıdır.

Hafta sonu hariç,en geç ertesi günü kargoya verilecek yerler tercih edilmelidir.Kesinlikle direk satıcıya ön ödeme yapılarak,alışveriş yapılmamalıdır.Yukarıdaki anlatılanları yaptık.şimdi sıra geldi ödemeye;

Güvenli Ödeme nasıl Yapılır?

Ödeme için mümkünse ön ödemeli ve limitli sanal kartlar tercih edilmelidir.Alışveriş limitiniz kadar para bulundurduğunuz bu kartlar ile güvenle ödemenizi yapabilirsiniz.Gördüğünüz ürün fiyatı ile,sepetinize yansıyan ödeme tutarı arasında fark olmamasına dikkat etmelisiniz.Asıl önemli olan burada kredi kartımızla yapacağımız ödemelerdir.kesinlikle telefon üzerinden kart numarası ve şifre vermeyiniz.Ödemelerinizi online marketin sizi yönlendirecegi,güvenli ödeme sayfasından ve telefonunuza gelen onay kodu ile yapınız.

Asla ve asla hiç bir alışveriş sitesinin kart bilgilerinizi kaydetmesine izin vermeyiniz.Zira bu her alışveriş sonunda sorulur.Ödemeyi yapar yapmaz,kartınızdan çekilen tutarı kontrol etmelisiniz,içinize sinmeyen bir durum olduğunda alışverişinizi,aninda iptal edebilirsiniz.Ücretiniz bankanıza göre hemen ya da 1-2 gün içinde ,tek sefer de ya da taksitler halinde hesabınıza yatırılacaktır.

Ödeme sonunda Yapılacaklar…

Ödemeden sonra,kartınızı hemen internet alışverişlerine tekrar kapatın,zira ihtiyacınız olduğunda tekrar açarsınız.Bu konuda kesinlikle üşengeç davranmayın.Siparişiniz onaylandıktan sonra,size gerekli bilgiler sms,email yoluyla verilmeye başlayacaktır.Siparişiniz genelde o gün içinde kargoya verilir,ürün tedarik aşamasında bilgisi görürseniz,aynı gün kargoya verilmezse iptal edin gitsin.

Teslimattan sonra yapacaklarımız…

Kargolanan ürününüz muhtemelen,size vaad edilen sürede kapınıza gelir,ürünü teslim alırsınız,tabi kutu da aşırı hasar yoksa,ürünü açar kontrollerinizi yaparsınız,genelde paranız havuz da bekleme dedir,üç gün içinde siz onaylama dan satıcıya geçmez,sizden bir hareket olmazsa paranız satıcıya otomatik aktarılır.Genelde bu şekilde havuz sistemli alışveriş sitelerini tercih etmelisiniz,direkt firmaya ödemeli olan seçenekler de tabi ki mevcut,bu durumlar da sitelerin müşteri kitlesi,yaygınlığı,kullanıcı yorumları,fiyat politikaları,müşteri şikayetleri iyice okunmalıdır.

Sonuç;

Dikkatli olduktan sonra internet alışverişleri son derece güvenli ve pratikdir.Ama siz 100 liraya telefon ya da 5 kavanoz bal almak istemedikten sonra….Bütün dolandırmaların büyük çoğunluğu tüketicinin piyasa fiyatının altında ürün almak istemesinden kaynaklanır.Tüketicilerin bu zaafı kötü niyetli kişiler tarafından ustalıkla kullanılır.Araştırma,kullanıcı deneyimi,gerçek piyasa fiyatı,Bu üç maddeye dikkat edilirse internet üzerinden güvenli alışveriş yapılabilir.Ödeme adımlarında dikkat edilmesi son derece önemlidir..

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu