Finans

Evde Su Tasarrufu…

Evde su tasarrufu yaparak ve alacağımız küçük tedbirler ile su faturalarımızı önemli ölçüde düşürebiliriz.Öncelikli belirtelim en başta bilinçli ve tasarruflu kullanım birinci detaydır.Aile bireylerinin hepsine bilinçli kullanım ve tasarruf hakkında eğitim verilmeli ve öneriler anlatılmalıdır.Evde su faturalarını düşürme yöntemleri ne gelelim.

Mutfaklarda su tasarrufu;

Evde su tasarrufunun en önemli ayaklarından birisi mutfaklardır.Mutfaklarda musluklar da,musluk uçlarına,cüzi ücretlere alabileceğimiz,musluktan çıkan suyu hava ile karıştırarak ,daha da tazyikli hale getiren ve çokmuş gibi gösteren aparatlardan takılmalıdır.Sebze ve meyvelerin yıkama işlemi su dolu kap içerisinde yapılmalı,sürekli akan tazyikli su kullanılmamalıdır.Bulaşıklar mümkün olduğu kadar makinede yıkanmalı,bulaşık makineleri tam dolu kapasitede çalıştırılmalıdır.

Çamaşır yıkamada su tasarrufu;

Çamaşır makinelerinde,mümkün olan en kısa programlar seçilmeli,ön yıkama ve ilave durulama seçenekleri mecbur kalmadıkça kullanılmamalıdır.Yine çamaşır makineleri tam dolu kapasiteyle çalıştırılmalıdır.Çamaşır makinesi seçimlerinde elektrik ve su kullanımı düşük modeller tercih edilmelidir.

Kişisel kullanımda su tasarrufu;

Elyüz yıkama,tıraş olma,diş fırçalama alışkanlıklarımız da muslukların sürekli açık kalmamasına dikkat edilmelidir.Damlatan contası eskimiş musluklara derhal müdahale edilmelidir.

Çok sık merdiven yıkama,balkon yıkama alışkanlıklarımız tekrar gözden geçirilmelidir.Çok büyük ve günlük sulama gerektiren bahçe sevdasından vazgeçilmelidir.İçme suyuyla bahçe hobisi ,israftan baska birşey değildir.

Banyolarda su tasarrufu;

Banyolarda duş sureleri gözden geçirilmeli,banyolar da mutlaka duş başlığı kullanılmalıdır.Tuvalet sifonlarına,kireçlenmeye bağlı olarak mutlaka sızıntılar olmaktadır.Sifonlardan gerçekleşen küçük sızıntılar çok ciddi su sarfiyatına sebeb olabilmektedir.Sızıntı olup olmadığı mutlaka takip edilmeli,gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Sonuç;

Evde su tasarrufu yöntemlerini maddeler halinde basitçe sıraladık.Siz de bu yöntemleri uygulayarak ,ciddi tasarruflar edebilirsiniz.Herşeyin başı bilinçli ve duyarlı kullanmaktır.Aile bireylerimize bunu aşılamak en büyük tasarruftur.Bu basit olarak görülen küçük önlemler,çok ciddi tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.Bu önlemler sayesinde ev ekonomisine,dolaylı olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmanız kaçınılmazdır.Ailede her bireye bilinçli ve duyarlı kullanımı aşılamak en büyük tasarruftur.

Bir önceki yazımız olan Evde Elektrik Tasarrufu Yöntemleri... başlıklı makalemizde elektrik ve elektrik tasarrufu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu