Finans

52 haftalık para biriktirme planı nedir?

52 haftalık para biriktirme planı.Bu kavramı internet üzerinde ve birçok yerde görmüş veya işitmiş olabilirsiniz.Nedir bu dahiyane yöntem?

Birikim yapmak hepimizin istediği ama pek beceremediğimiz bir eylem.Birikim yapmanın önemi tartışılmaz bir gerçek.

Özellikle günümüz koşullarında birikim için bütçe ayırmak ne kadar zor olsa da,küçük fedakarlıklar ve mali disiplin ile birikim yapmak mümkün.

Şunu unutmayalım birikimin büyüğü küçüğü olmaz.Birikim birikimdir.Şu meşhur ata sözünü olumlu yorumlarsak özet yapmış oluruz;

Damlaya damlaya göl olur.

52 haftalık para biriktirme planı nedir?

Hedef bütçenizi belirlemek size ve ayırabileceğiniz miktara bağlı.Burada önemli olan istiktar yani 52 hafta kesintisiz birikim yapabilmek.Aksatmamak.

Şimdi biz en minimum planı yani planın özünü anlatacağız;

Bu basit plan sayesinde birikim alışkanlığı edinecek,küçük de olsa birikim yapmanın haz’ını yaşayarak daha dahiyane planlar oluşturacaksınız.

Birikim için her hangi bir kumbara ya da banka hesabınızı belirliyorsunuz.

İşlem tamam.İlk hafta 1 TL,2. hafta 2 TL,3. hafta 3 TL ….

Yani hafta sayısına göre para koyuyorsunuz.52. Hafta 52 TL koyduğunuz da birikim hedefinize ulaşmış oluyorsunuz.

Başarıyla 52. haftaya hiç kesintisiz ulaştıysanız tebrikler.52 haftalık para biriktirme planını başarıyla bitirdiniz.Az ama küçük bir birikiminiz oldu.

52 Haftalık birikim planı nedir?Sorusunun cevabını ilk 52 hafta sonunda öğreneceksiniz.Sonra mı?

O önemsiz gördüğünüz küçük rakam sayesinde yeni birikim planları keşfedeceksiniz.Farklı senaryolar geliştireceksiniz.

Düşünsenize 52 hafta para biriktirme planın da aynı kurala göre hisse senedi aldığınızı.Bu hisselerin yıllık büyüme oranı ve temettü oranını.

Biz burada 52 haftalık para biriktirme planı nedir? Sorusunun en basit senaryosunu açıkladık.Bu planın amacı birikim yapmaya teşvik ve mali disiplin sağlamak.Birikimin önemini vurgulamak.

Neden küçükten başlıyoruz?

Birikim yapmak isteyenlerin yaptığı en büyük hata şudur;

İlk başlarda birikim için büyük hedef büyük bütçe belirlemek.İki ya da üç ay sonunda vazgeçmek.O üç ayın parasını çatır çatır yemek.

Ama 52 haftalık para biriktirme planında öyle olmuyor ne yazık ki;

Çünkü ilk başlarda bütçe çok küçük ve ilk başlarda ki biriktirdiğiniz para hiç bir işe yaramıyor.O yüzden vazgeçme olasılığınız oldukça düşük.

Şunu unutmamalıyız her bireyin küçük de olsa bir birikim planı olmalı.Birikimin büyüğü küçüğü olmaz.Birikimde disiplin kazanmak için bu tür küçük birikim yöntemlerini kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Temettü emekliliği nedir? başlıklı makalemizde temettü emekliliği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu