EmekliManşet

İhbar Tazminatı Nedir?

Çalıştığı iş yerinden ayrılmak isteyen işçi,ayrılmak istediğini,işverene yazılı olarak bildirmek zorundadır.Bu yazılı olarak bildirmesiyle,ihbar tazminatı süreci başlar.İşveren bu dilekçeyi aldıktan sonra,çalışanın ihbar tazminatı alma süreci başlar.İşveren bu süreci fazla uzatmadan işçiye değerlendirme sonucunu bildirmesi gerekir.İşte bu süreç sonuna işçiye ödenen ücrete İhbar tazminat denir.

İhbar Tazminatının şartları nelerdir?

İşci ve işveren arasında olan ihbar tazminatının alınabilmesi için oluşması gereken şartlar vardır.İhbar tazminatı alma şartları nelerdir;

İş sözleşmesinin herhangi bir sonlanma süresi olmamalı yani belirsiz zamanlı olması
İhbar zamanlarına uyulması
İşten ayrılmanın haklı bir neden ile olması
İşçinin iş veren tarafından işten çıkarılması
Bu şartların oluşmasıyla ihbar tazminatı alınabilir.

İhbar Tazminatı Nasıl Alınır?

İşçinin ve işverenin iş sözleşmelerini feshetmeleri için belirli süreler vardır.İşçi istediği an hemen istifa edemez,iş veren habersiz hemen işçiye direkt olarak çıkış veremez.Karşılıklı bildirimlerin yapılması ve iki tarafında aşağıdaki sürelere uyması zorunludur;

6 aydan az çalışmış içiler için 2 hafta
6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış işçi için 4 hafta
1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmış işçi için 6 hafta
3 yıl ve daha fazla çalışmış işçi için 8 hafta

Yukarıdaki sürelere uymayan iki tarafta birbirlerine ihbar tazminatı ödemek zorundadır.Yani işveren bu süreler dolmadan işçiyi işten çıkartamaz,işçi ise bu süreleri doldurmadan işte ayrılamaz.

İhbar tazminatı nedir?İhbar tazminatı nasıl alınır?şartları nelerdir?İhbar süreleri nelerdir? bu soruların cevabını vermeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu