Emekli

Emeklilik Başvurusu Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda emeklilik başvurusu evrak takibi ve sorgulama nasıl yapılır sorusunu ele alacağız. Emeklilik yaşı gelen kişilerin emeklilik başvurusu ile ilgili detaylar yazımızın devamında.
Emeklilik başvuru evrak takibi ve sorgulama nasıl yapılır ? sorusun birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Malulen emeklilik durumu sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.
Emeklilik için burada özellikle memuriyet sınıfında yer alan ve aynı zamanda meydana geldiği zamanlarda ele alınan prosedürler de ciddi olarak farklılık gösterebiliyor. Devlet tarafından sağlık sorunları nedeni ile beraber emekli olmak isteyen kişiler burada emeklilik sorgulaması yapabiliyor.

Emeklilik İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmak için emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorusunu da bir bakalım burada emekli olmak için izlemeniz gereken yollar arasında öncelikle yapmanız gereken adımlar arasında malulen emeklilik şartlarını taşımanız gerekiyor.
Burada yer alan işlemlere bağlı olarak 10 sene bazında sigortalılık süresinde 1800 yaşlılık ve ölüm sigorta primleri gününe sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda iş gücünün de yüzde 60 oranında azaldığına bağlı olarak sağlık raporu alınması gerekiyor.
Emeklilik için gerekli olan şartlara uygun olarak ele alınan raporun Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da İl Müdürlüklerine ya da SGK Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekiyor.
Burada aynı zamanda maluliyet raporu almak için de aynı zamanda burada yer alan kişilerin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan eğitim ve araştırma hastanelerinden rapor alınması gerekiyor.
Başvuru yapmak için mutlaka SGK ya gitmeniz gerekiyor.

Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Emeklilik sorgulaması da internet üzerinden olumlu bir şekilde yapılan başvuruların kabul edilmesi ile belirleniyor. Başvuru tarafından belirlenen durumun ne olduğunu öğrenmek için aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinden öğrenebilirsiniz.
Başvuru yapacak olan kişiler aynı zamanda eğer malul olarak ele alınıyorsa ve burada aynı zamanda hastalıklarından dolayı da sebebiyle çalışamayacak durumda olduğundan dolayı başvuru dilekçeleri ile beraber SGK ya gitmesi gerekiyor. Böylece olumlu bir şekilde sigortalılık sorgulamasından gözükebiliyor.

Bir önceki yazımız olan 2022 Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu.. başlıklı makalemizde 2022 emekli maaş zammı, 2022 emekli maaşları ve 2022 memur zammı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu