Devlet Destekleri

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti nedir?

Devlet destekleri ve sosyal yardımlar hakkında birçok konuda bilgi içeren web sitemizde sosyal ve ekonomik destek hizmeti nedir? sorusunun cevaplarını verelim;

Sosyal ve ekonomik destek hizmeti nedir?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan,yaşamlarını en düşük seviyede bile sağlamakta güçlük çeken ailelerin,kendi kendine yeterli haline gelene kadar geçici olarak verilen,ekonomik ve psikososyal destekleri kapsayan yardıma sosyal ve ekonomik destek hizmeti denir.

Sosyal ve ekonomik destek hizmeti başvuru şartları nelerdir?

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.[kaynak:https://www.aile.gov.tr/sss/cocuk-hizmetleri-genel-mudurlugu/sed-hizmeti/]

Sosyal ve ekonomik destek hizmetine nasıl başvurulur?

Söz konusu yardıma İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.

Gerekli belgeler nelerdir?

  • Dilekçe
  • Kimlik belgesi
  • Gerektiğinde istenecek sağlık raporu ve öğrenci belgesi
  • İşkur meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler

Ekonomik destek hizmeti nasıl yapılır?

Ekonomik destek hizmeti süreli ve geçici olmak üzere iki çeşit ve nakdi olarak yapılır.

Süreli yardım onayda belirtilen süre boyunca her ay,geçici yardım ise yılda bir kez ya da en çok iki kez olarak yapılır.

Bir önceki yazımız olan Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar başlıklı makalemizde eşi vefat etmiş kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu