Devlet Destekleri

Konut kredisi paketleri neler? 0,89 ve 0,99 Faizli kredi şartları neler?

Ev alma hayali taşıyan,ev sahibi olmak isteyenler için Hükümet konut kredisi paketleri açıkladı.Bu konut kredisi paketleri neler? 0,89 ve 0,99 faizli kredi şartları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından konut kredisi hakkında müjdeleri açıkladı.

Erdoğan’ın açıkladığı ilk paket ilk kez sıfır konut alacaklar için kamu bankalarından kullanılabilecek olan kredi paketi.İçeriği ise şu şekilde;

 • İlk kez ev sahibi olacaklar yararlanabilecek
 • Sadece sıfır konut alımı için geçerli olacak.
 • 0,99 faiz oranıyla kullanılabilecek
 • 120 aya kadar vadeli kullanılabilecek
 • Alınacak konutun maksimum değeri 2 milyon lira olacak

İkinci paket ise döviz ve altın birikimlerinin Türk lirasına dönüşümünü teşvik odaklı bir paket.İçeriği ise şu şekilde;

 • Birinci ve ikinci el konut alımları için geçerli olacak
 •  Konut değerinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz hesaplarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına satımı ile karşılanması şartı aranacak
 • Konut değerinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına satımı ile karşılanması şartı aranacak
 • Tavan fiyat 2 milyon lira değerine kadar konutlar için geçerli olacak
 • 10 yıla kadar vadeli kullanılabilecek
 • Aylık yüzde 0,89 faizli kullanılabilecek.

Bu kredi paketi ile Türk lirasına dönüş politikası desteklenmiş olacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut kredisi paketleri bununla da bitmiyor.Bir açıklamada inşaat sektörü için yapıldı.

İnşaat sektörüne özel Kredi Garanti Paketi detayları ise şu şekilde;

1Mayıs itibari ile en az yüzde 40′ tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış konut projelerini yapan KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerinin projelerini tamamlaması sağlanacak.

Erdoğan’ın açıklamalarına göre bu paket için 20 milyar lira kaynak ayrıldı.Bu paketten yararlanmak için konut fiyatlarının bir yıl boyunca sabit tutulacağı taahhüdü verilecek,bu fiyatları internet sitelerinde Kamuoyu ile paylaşacak ve kredi veren kuruluşa bildirecek.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmanın yolunu açmak için TOKİ projelerininde hızlandırılacağını,TOKİ projeleri için de 30 milyar liralık kaynak ayrıldığını açıkladı.

Erdoğan’ın konut kredi paketleri ile açıklaması;

konut kredisi paketleri
konut kredisi paketleri

Erdoğan’ın konut kredisi paketleri açıklaması ise şu şekilde;

“Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz”

“Hükümetlerimiz döneminde ürettiğimiz bir milyon 100 binin üzerindeki konutla vatandaşlarımızı uygun şartlarda ev sahibi yapmıştık. Aynı şekilde bankacılık sektörünün verdiği uygun şartlı kredilerle milyonlarca vatandaşımız özel sektör tarafından inşa edilen projelerden ev sahibi olmuştur. Son dönemde küresel ekonomide hammadde fiyatlarında görülen fahiş yükselişler ve tedarik sorunlarının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle konut inşasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı, özellikle konut sektöründeki bu arzı dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçire kararı aldık. Bu çerçevede konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. Birinci paketle ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0. 99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket birinci ve ikinci el konutları kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması ve ya fiziki altınların merkez bankasına satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Konut değeri 2 milyon lirayla sınırlı bu paket 10 yıla kadar vadeli aylık yüzde sıfır, 89 faizli konut kredisi içeriyor.
Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının Türk Lirasına dönüşümünü teşvik etmektir. Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs ayı başı itibariyle asgari yüzde 40’ı tamamlamış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını, böylece fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz. Bunların yanında TOKİ Vasıtasıyla yürüttüğümüz vatandaşlarımıza uygun fiyatla sunulan düşük maliyetli, düşük fiyatlı sosyal konut projelerine hız veriyoruz. Düşük gelir gurubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız”

Açıklanan konut kredisi paketleri bu şekilde.İyi niyet ve piyasayı canlandırmaya yönelik devlet destekleri kapsamında ancak gene fırsatçılar iş başına her zamanki gibi hükümetten ve konut alacaklardan önce geçtiler.

Sosyal medya ve basında bir çok örneği gözler önüne serildi.Bir gün öncesine göre ev fiyatlarında ciddi artışlar yapıldı.Devletin desteği gene fırsatçıların cebini dolduracak.KDV indirimi marketler tarafından nasıl sıfırlandıysa,konut kredisi desteği de fırsatçıların fiyat yükseltmesi nedeniyle vatandaşın cebinden daha çok para çıkmasına,borç yükü altına girmesine neden olacak.

Bir önceki yazımız olan Çocuk evi hizmeti nedir? başlıklı makalemizde çocuk evi hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu