Devlet DestekleriManşet

Kademeli Elektrik Tarifesi nedir?

Kademeli elektrik tarifesi,1 Ocak 2022 itibarıyla ev abonelerinin,günlük 5 KW’akadar elektrik kullanımlarında indirimli tarifeden,5KW’dan üstü kulanımları için ise yüksek tarife üzerinden faturalandırılacakları uygulamaya denir.

31 Aralıkta Resmi Gazetede yayınlanarak 10707 sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararınca tüm ev abonelerinin aylık 155 KW’a kadar kullanımları indirimli tarifeden 155 KW ve üstü kullanan abonelerin ise yüksek tarifeden faturalandırılması yasalaştı.1 Ocak 2022 itibari ile de yürürlüğe girdi.

Kademeli elektrik tarifesi neyi amaçlıyor?

Kademeli elektrik tarifesi neyi amaçlıyor?Enerji fiyatlarının çoğunluğu devlet tarafından karşılanıyordu.Bu yükü biraz hafifletmek ve vatandaşları tasarrufa yönlendirmek için böyle bir uygulamaya geçiliyor.Kısacası az kullanan az çok kullanan çok ödeyecek.Bu sistem zaten yıllardır birçok Belediyede su faturalandırmada yıllardır kullanılmaktadır.

Burada önemli olan ortalama bir ailenin normal kullanımının doğru tespit edilmesi,normal ihtiyaç kullanım rakamının doğru tespit edilebilmesidir.

Daha önce de elektrik faturalarından TRT payı ve Enerji fonu kesintisi kaldırılmıştı.

Kademeli elektrik tarifesine geçiş için tüketicilerin hiç bir başvuru ve işlem yapmasına gerek yok.1 Ocak itibari ile tüm mesken aboneleri tarifeye otomatik olarak geçmiş oldu..

İleri ki tarihlerde de Doğalgaz kullanımına da kademeli ve kullanılan bölgeye göre fiyat düzenlemesi yapılması bekleniyor.4 Ocakta tasarı meclise sunulacak..

Bir önceki yazımız olan Bankaların Emekli Promosyonları ne kadar ? başlıklı makalemizde 2022 maaş promosyonları ve emekli maaş promosyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu