Devlet Destekleri

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021 Evlenecek kişilerin sorguladıkları ve araştırdıkları konular arasındadır. Bu bağlamda evlenmek isteyen çiftlere evlilik yardımı, çeyiz parası gibi yardımlar SGK ya da özel sektörde bu ödemeler yapılabilmektedir. Bununla ilgili bugün ki yazımızda evlilik parası 2021 güncel şartları ve tutarları yanı sıra evlenenlere devlet tarafından yapılan yardımların başvuru aşamalarına yer vereceğiz.

Evlenenlere ödenen yardımlar nelerdir?

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021
İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021

Evlenen çiftlere yapılan yardımları şu şekildedir;

  • Özel sektör çalışanı olan bayanlara 1 yıllık sigortalı olması ve resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde çıkması durumunda bu kişilere evlilik tazminatı ödenir. Halk arasında nikah parası olarak da bilinen bu tazminat türüyle ilgili olarak bazı şartlar ve detaylar vardır. Bu şartlar ve detaylarla ilgili detaylı bilgiliyi aşağıda paylaşacağız.
  • Özellikle büyükşehir belediyelerinin yanı sıra birçok belediyeler tarafından evlenen çiftlere bazı destekler sağlanmaktadır. Bu destekler bazen maddi bazense eşya olarak yapılabilmektedir.
  • Yine devlet tarafından bazı şartların oluşması halinde SGK 24 aylık maaşı peşin olarak verebilmektedir.
  • Diğer bir yardım ise, kaymakamlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının evlenen çiftlere düğün yardımı, çalışan bayanın nikah parası şeklinde destekler de sağlamaktadırlar.

Özel sektörde evlilik parası ( tazminatı) şartları ve tutarları

Özel sektörde 4/1-a statüsünde çalışan kadınlar için şartlar ve tutarlar şu şekilde;

  • Çalıştığı işyerinde en az 1 yıl çalışıyor olması,
  • Resmi nikah yapılmasından sonraki 1 yıl içerisinde evlilik nedeniyle işyerinden ayrılması durumunda çalışmış olduğu her 1 yıl için brüt kazanç esas alınarak kıdem tazminatı ödenir.
  • Çalıştığı işyerinde aldığı maaş asgari ücret olması durumunda 2021 yılında geçerli olmak üzere işyeri evlilik parası (işçi evlilik yardımı) olarak alacağı ödenek her 1 yıl çalışma için 3500 TL civarında olacaktır.

Belediyelerden alınacak nikah parası 2021 şartları ve tutarları

Belediyelerin kendi işleyişlerine göre her belediyede değişkenlik gösterebilir. Bazı belediyeler evlenen çiftlere eşya yardımı yaparken bazı belediyeler nikah parasını maddi olarak sağlamaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmeniz için nikah parası şartları vardır. Bu şartın en temel birinci maddesi ise fakirlik belgenizin olmasıdır. Yardıma muhtaçsanız muhtarlıktan almış olduğunuz fakirlik belgesiyle birlikte ikamet ettiğiniz ilçenin belediyesinde bulunan sosyal yardımlar birimine başvurabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatmak isteriz ki her belediye kendi iç işleyişiyle ilgili olarak evlenen çiftlere yardım sağlar ya da sağlamaz. Daha açık ifade etmek gerekirse, bazı belediyeler nikah yardımı yaparken bazı belediyler ise bu konuda destek sağlamamaktadırlar. Belediye evlilik yardımı başvurusu gerçekleştirmeden önce bağlı bulunduğunuz ilçenin belediyesine giderek ön bilgi alabilirsiniz.

Sgk Çeyiz parası şartları ve tutarları

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021
İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021

Devletten yetim aylığı alan T.C vatandaşı olan ve evlenen kadınların yazılı olarak talep oluşturması halinde aldıkları son ölüm aylığı üzerinden hesaplama yapılarak 24 katı kadar SGK çeyiz parası ödenmektedir. Bu sosyal yardım türünden yararlanabilmek için resmi nikah olduğu tarihte bile yetim maaşı alıyor olması gerekir. Yetim olan erkekler için ise evlenmeleri durumunda bu yardımdan faydalanamazlar.

SGK çeyiz parası nasıl alınır ?

SGK’dan bu yardım türünden yararlanabilmek için resmi nikah yapılmasının ardından çeyiz yardımı başvuru dilekçesi oluşturarak bağlı olduğunuz ile en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yeni evlenenlere Kaymakamlık evlilik yardımı şartları ve tutarları

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı fakir olan ihtiyaç sahibi kişilere evlenecek kişiler için nakdi ya da eşya yardımı yapmaktadır. Evlenmeden önce fakir olduğunuzu belgeleyen dokümanın olması ve bu belgelerin kaymakamlıkça bilinmesi halinde bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Asgari ücretin 1/3’ü altında geliri olan kişiler fakir olarak kabul edilmektedir.

Erkeklere evlilik yardımı ödenir mi ?

Evlilik tazminatı ve SGK çeyiz yardımından erkekler yararlanamaz. Fakat bağlı olduğunuz il ya da ilçe belediyelerinden erkekler için nikah parası verildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca evlenen erkek bireyler içinde evlilik yardımı yapılabilmektedir.

Memura evlilik yardımı yapılıyor mu? 2021

Devlet memuru olarak görev yapmakta olan vatandaşlar için özel bir durum olmaması halinde 657 Sayılı Kanuna göre evlilik yardımı yapılmamaktadır. Fakat öğretmenler için İLKSAN – İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı tarafından evlilik yardımı yapılabilmektedir.

Evlilik izni kaç gün 2021

Özel sektör de çalışanlar için yasanın belirlemiş olduğu evlilik izin sayısı 3 gün olarak belirlenmiştir. Devlet memuru evlilik izin gün sayısı ise 7 gündür.

E-devlet çeyiz parası sorgulama

Çeyiz parası sorgulama işlemleri iki adımda yapılabilir. E-devlet üzerinden yapılabildiği gibi ALO 170 – Çalışma Hayatı İletişim Merkezi üzerinden de yapılabilmektedir. ALO 170 SGK’ya bağlı ve vatandaşlara birçok konuda destek sağlayan bir birimdir. ALO 170 çeyiz parası sorgulama işleminin yanı sıra istek öneri ve şikayetlerinizi bu hat üzerinden yapabilirsiniz.

ALO 170 aradığınızda gerçek kişiler olduğunuzu anlayabilmek için T.C kimlik numarası yanı sıra bir kaç güvenlik sorusu sorulmaktadır. Diğer yandan fiziki olarak başvuru gerçekleştirmek isteyen kişilerin SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurularını iletebilirler.

Bir önceki yazımız olan 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ? başlıklı makalemizde Asgari Ücret ve Maaş Ödemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu