Devlet Destekleri

Evde Bakım Aylığı(Maaşı)Nasıl Alınır?

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimiz için evde bakım aylığı (maaşı), nasıl alınır? Sorusunu da cevaplamaya çalışacağız.


Evde bakım aylığı (maaşı), nasıl alınır?

Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmekte bu işlemi de diğer işlemleri ile beraber e devlet üzerinden yapabiliriz. Aynı zamanda bu işlemde sizler de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden evde bakım maaşı alan kişiler yardıma muhtaç ve geçinmesi zor olan kişilerdir. Bu nedenle maaş almak isteyenler için öncelikle belirli kontrollerin yaptırılması gerekiyor. Bu şekilde bakım aylığı alacak kişilerin nasıl bir yol izlemesi hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda ele alıyoruz.

Evde Bakım Aylığını Kimler Alabilir?


Evde bakım aylığı yardıma muhtaç yaşlılara bakmakla yükümlü olan kişilerce alınabilir bu kişiler yardıma muhtaç kişi kadın ve erkek fark etmeksizin ona bakmakla yükümlü olan çocuklar, torunlar, yeğenler, kardeş fark etmeksizin herkes tarafından da alınabilir. Bu nedenle bu işlemi yapabilmek için belirli şartlara sahip olmak gerek.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları..

Evde bakım maaşında aynı zamanda belirli şartları taşımamız gerekiyor. İşte evde bakım maaşı almak için gerekli şartlar.
Ağır Engellilik Şartı olması gerekiyor. Evde bakım aylığı almanız için aynı zamanda burada bakımı üstlenilecek kişinin yüzde elli raporu olması gerekiyor. Burada aynı zamanda engelli raporunda da ‘’Ağır Engelli’’ olarak yer alan evet-hayır kısmında EVET’in işaretlenmiş olması lazım. Aynı zamanda engelli raporunun da devlet tarafından yetkilendirilmiş hastanelerde özel ya da devlet fark etmeksizin alınmış olması gerekiyor.

Bakım Şartı..

Burada aynı zamanda bakım şartı ile beraber aynı zamanda bu bakımı üstlenecek olan engelli bireyin için de günlük hayatta birçok şeyin yapıp yapmadığına dair bir gözlem sonucu bunları yapmıyor olmasına dikkat ediliyor. Aynı zamanda bu işlemler ile beraber birçok işlemi de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Evde bakım maaşı almak için de aynı zamanda kişilerin de bununla beraber öncelikle evde bakım maaşı sorgulaması için hastaneye gitmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar,Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde devlet çocuk parası nasıl alınır? ve devlet çocuk parası yardımı ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu