Devlet Destekleri

Devlet Destekli Mantar Yetiştiriciliği

Devlet desteği ile mantar yetiştiriciliği işi yapabilmek günümüzde mümkün olan iş kollarından birisidir. Mantar yetiştiriciliği işini düşünler gerekli şartları oluşturmaları halinde devletten destek alabilirler.
Devlet desteği ile mantar yetiştiriciliği işi günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır. Günümüzde doğal tarım ürünlerine oldukça fazla bir ilgi vardır. Özelliklede mantar yetiştiriciliği işine genel olarak pek çok girişimci ilgi duymaktadır. Mantar yetiştiriciliği yapabilmek için bir miktar sermaye gerekir. Gerekli olan sermayeyi destek alma başvurusu onaylananlar için devlet tarafından bir kısmı ödenir.

Neden Devlet Destekli Mantar Yetiştiriciliği?

Genel olarak devlet destekli olan mantar yetiştiriciliği işi daha çok ön planda yer almaya başladı. Çünkü günümüzde doğal tarım ürünü ile ilgilenen kişilerin sayısı her geçen gün azalmaktadır. Günden güne doğal tarım ürünlerine duyulan gereksinim ise artmaktadır. Devlet özelliklede mantar yetiştiriciliği konusunda teşvik için destek oluyor.
Günümüzde devlet teşvikli mantar yetiştiriciliği işine özelliklede gençlerin ilgisi yoğundur. Genellikle zorlu bir iş süreci olarak görülse de aslında iş sahibini çok fazla yormamaktadır. Ayrıca her zaman için doğal tarım ürünlerine duyulan gereksinim fazladır.

Devlet Desteği İle Mantar Yetiştiriciliği Başvuru Süreci..

Mantar yetiştirebilmek için; bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Sadece sermaye ile mantar yetiştiriciliği işi yapılamaz. Genel olarak mantar yetiştiriciliği işine başlamadan önce bir hazırlık süreci olur. Bu süreç içerisinde halen daha mantar yetiştiriciliği işi yapılmak isteniyor ise; devlet destekli mantar yetiştiriciliği başvurusu işlemlerine başlanır.
Genel olarak devlet destekli olan mantar yetiştiriciliği başvuru süreci tarım ve orman bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Kuruma başvuru yaparak; değerlendirme sonucu beklenir. Eğer değerlendirme olumlu ise; destekleme işlemleri başlar.

Devlet Desteği İle Mantar Yetiştiriciliği İçin Şartlar..

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Mantar yetiştirme sürecine dair eğitim almak
  • Gerekli olan sertifikaya sahip olmak
  • Gerekli resmi makamlara kayıt olmak
  • Üretim yerini önceden hazırlamak

Bir önceki yazımız olan İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021 başlıklı makalemizde Evlilik yardımı, SGK ve Sosyal yardımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu