Devlet Destekleri

Çocuk evi hizmeti nedir?

Devlet destekleri ve sosyal yardımlar ile ilgili yazılar bulabileceğiniz sitemizde çocuk evi hizmeti nedir?Sorusunun yanısıra bu hizmet ile ilgili bilgileri anlatalım.

Çocuk evi hizmeti nedir?

Çocuk evi hizmeti  korunma altındaki çocukların daha küçük birimlerde bakımının sağlanması için her ilin sosyal, kültürel ve fiziksel yapısı, çocuk yetiştirmeye uygun bölgelerinde, tercihen il merkezinde, okullara ve hastanelere yakın apartman dairesi veya müstakil dairelerde verilen yatılı sosyal hizmet modelidir.

Çocuk evi hizmetinin amacı nedir?

Çocuk evi hizmeti nedir?Tanımından da anlaşılacağı üzere bu hizmetin amacı koruma altındaki çocukların gelenek ve göreneklere göre,yerleşik yaşama alışarak,komşuluk arkadaşlık mahalle kavramlarının öğretilerek,hayata etkin olarak katılmalarını sağlamak ve kendine güvenen çocukların yetiştirilmesidir.

Çocuk evlerinde kaç çocuk bulunur?

Çocuk evlerinde 0-18 yaş gurubu arasında 5-8 çocuk bulunur.Bu kalan çocuklar arasında en fazla yaş farkı 3 tür.Çocuklar kardeş ise bu yaş farkı kriteri aranmaz.

Çocuk evi koordinasyon merkezi (ÇEKOM) nedir?

ÇEKOM çocuk evi hizmetinin planlanması,açılması,birbirleriyle kordinasyonu ,denetlenmesi amacıyla kurulan merkezlere kısaca ÇEKOM denir.

Çocuk evlerine bakıcı olma şartları nelerdir?

  • Sağlık meslek liseleri hemşirelik veya acil tıp teknisyeni bölümü lisans/önlisans mezunu olmak
  • Kız Meslek Liselerinin “çocuk gelişimi ve eğitimi”, Aile ve Tüketici Bölümünün “Ev ve Kurum Hizmetleri” veya “Sosyal Destek Hizmetleri“ bölümü mezunu ile bu bölümlerin dengi ön lisans/lisans mezunu; “sosyal hizmetler” bölümünün ön lisans mezunu olmak
  • Herhangi bir liseden mezun olmaları veya ön lisans /lisans mezunlarından; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün HEM programları içerisinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretim programı içinde yer alan “Çocuk Bakım Elemanı” ile “Aile Eğitimi 0-18 yaş Kurs Programı” sertifikalarına sahip olması şartı aranır. Geçmiş yıllar itibari ile sertifikalı olarak fiilen çalışan kişilerde “Aile Eğitimi 0-18 yaş Kurs Programı” na yönelik eğitim sertifikası alması sağlanır.
  • Pedagojik Formasyon eğitimi almış lisans mezunları bakım elemanı olarak istihdam edilebilir.
  • Yirmi beş yaşını doldurmuş, söz ve davranışlarıyla çocuklara rol model olabilecek yapıda ve sağlıklı iletişim becerisine sahip olması şartı aranır. Geçmiş yıllar itibariyle fiilen çalışan kişilerin çalışmaya uygunluk durumu yukarıda belirtilen eğitim koşullarını taşıma şartıyla İl Müdürlüğünde oluşturulacak komisyon marifetiyle değerlendirilir.

Bir önceki yazımız olan Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar başlıklı makalemizde eşi vefat etmiş kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu