Devlet Destekleri

AGİ Kalktı mı?

AGİ kalktı mı? sorusu en çok merak edilen konulardan birisi.2008 den beri devlet tüm çalışanlara bekar,evli,eş çalışan,çalışmayan ve çocuk sayısına göre vergi iadesi olarak ödeme yapıyordu.Bu vergi iiadesinin adı asggari geçim indirimi ya da kısaca AGİ olarak adlandırılıyordu.AGİ oranları her yıl belirli bir oranda,bürüt maaşa göre artıyordu.

Hükümetin 2022 yılı için açıkladığı asgari ücret dengeleri değiştirdi.Yüzde 50,3 artış yapılan yıllık asgari ücretten damga ve gelir vergisi alınmayacağı açıklandı.AGİ vergi iadesi olduğuna göre,vergi alınmayacak bir ücretten de iade yapılamayacağı düşünülünce,herkes AGİ kalktımı,2022 AGİ ücretleri ne kadar olacak sorusunun cevaplarını aramaya başladı.

AGİ Kalktı mı?

AGİ kalktı mı?.2022 de asgari geçim indiriminin kalktığı ilk önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından duyuruldu;

“AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok” 

Açıklamaya göre AGİ kalktı.

Vergi İadesi Geldi…

Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem ise A haber yayının da AGİ konusuna açıklık getirdi;

 “AGİ gelir vergisinden devletin bize ödediği bir vergi iadesi. Buradaki en yüksek iade 3 çocuklu ve eşi çalışmayan kişiye ödenen paraydı. Asgari ücretten vergi kaldırıldı dolayısıyla alınmayan bir verginin iadesi de kaldırılmış oldu. Ama verginin kalkmasıyla birlikte bir destek oluştu. O desteğin miktarı da asgari ücrette 638 lira gelir vergisi, damga vergisi ile birlikte de 676 lirayı bulan vergi iadesi ortaya çıkmış oldu. Vergi iadesi değil ama vergi istisnası gibi görüyorum. Daha yüksek maaş alanlar ise asgari ücret kadar olan kısmında vergi alınmıyor. Yani onlar için de 638 liralık bir katkı var. AGİ kalktı ama aslında duruyormuş gibi bir durum ortaya çıktı. Şu anda AGİ olsaydı 3 çocuklu ve eşi çalışmayan biri en yüksek rakamı alacaktı. Bu da 638 lira olacaktı. Bu da bugünkü asgari ücrette verginin karşılığı. Yani devlet aslında AGİ’yi vermiyor ama en yüksek AGİ kadarlık vergiden vazgeçiyor. Bekar bir işçi 375 lira alacaktı, 3 çocuklu işçi de 638 lira alacaktı. Ancak şimdi ise herkes 638 lira alacak”

Bu ücretlerin çalışanın cevabını ise Faruk Erdem şu şekilde açıkladı;

“Gelir İdaresi Başkanlığı’na bir görev düşüyor. Bir tebliğ taslağı var. Onun güncellenmesi lazım. Net ücretten çalışanlar için orada örnek hesapların olması lazım. Şu anda o tebliğ taslağında brüt ücret üzerinden anlaşanların hesapları var. Brüt ücret alanlar için vergi istisnası onların maaşına bir destek olarak görülüyor. Daha yüksek ücret alanlarda da 638 lira ödeyecekleri vergiden düşülüyor. Net ücretteki 638 lira destek ise işverene yapılmış oluyor. İşveren isterse bunu paylaşabilir. Ama bunun o tebliğde netleşmesi lazım. Agi kalktı ama herkes için en yüksek AGİ miktarında bir vergi desteği geldi.”

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çitfçi kredisi, devlet destekleri ve ziraat bankası kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu